Musíte být důslední a věřit

„To budou stejně její peníze, protože kasu drží ona!“ směje se Jozef Mazák, výherce Výběrové prémie, který právě se svou manželkou pózuje fotografovi, a oba přidržují velký šek. Je úterý, 22. ledna 2013 a ve slovenském sídle Reader´s Digest Výběru probíhá slavnostní předání naší hlavní ceny – Výběrové prémie – která je dokonce navýšena o Bonus za odpověď včas – v celkové hodnotě 117 000 €.

 

To, že si pan Mazák pro výhru přijde v doprovodu své manželky Valiky, bylo od začátku jasné. Nejen, že spolu žijí více než 63 let, (a nikdy se prý nepohádali), ale paní Valika má také podíl na výhře. Je to ona, kdo doma vybírá poštovní schránku. Když vidí, že přišlo něco od naší společnosti, nese dopis manželovi se slovy: „Reader´s Digest tě zdraví!“ Pak přijde na řadu pan Mazák. To on je tím, kdo nalepuje známky a objednává. Chvíli mu trvalo, než si na to zvykl, ale dnes už očekává zásilky Veroniky Sedlačikové nebo Vladimíra Sassmanna jako od starých známých. „Nejprve jsem si říkal, že to není nic pro mě, ale nakonec jsem si na lepení různých nálepek zvykl a začalo mě to dokonce i bavit.“ Hlavně jej v tom neustále podporovala manželka. A jeho recept na úspěch? „Musíte být důslední a věřit!“ A jemu se tato strategie rozhodně vyplatila.

Když se dozvěděl, že vyhrál více než 100 000 €, bylo to překvapení, kterému zpočátku nemohl uvěřit. Pán Mazák vysvětluje: „Samozřejmě, že jsem tomu jako každý, kdo soutěží, nevěřil. Nikdy v životě jsem nic nevyhrál!“ Po prvotním šoku bylo třeba vymyslet, jak s penězi naložit. V rodině se čtyřmi vnoučaty a sedmi pravnoučaty ale nebyl problém přijít na to, co s výhrou dělat. Pán Mazák se rozhodl především pomoci svým nejbližším. Peníze použije na jejich bydlení – z výhry se zaplatí nová střecha nebo plot kolem domu.

Nejčastěji u nás pan Jozef objednává knihy pro příslušníky rodiny. Ať už jsou to kuchařské knihy, pohádky, nebo encyklopedie o výživě, vždy se najde ten správný dárek pro každého z nich. Občas se dokonce stane, že o jeden dárek „pere“ vícero zájemců! S úsměvem vypráví, jak si u nás objednal stolní fotbal: „Dal jsem jej na Vánoce vnukovi, a teď si s ním spíš hraje jeho otec!“ Samozřejmě si některé naše knihy kupuje i pro sebe a svou ženu, jež je náruživou čtenářkou. Ta krom románů velice oceňuje zahrádkářské příručky – 40 roků totiž společně vlastnili zahrádku, o kterou se s radostí starali.

Po slavnostním obědě v restauraci na břehu Dunaje nastává čas se s výhercem rozloučit a popřát mu, aby si výhru ve zdraví užil. Na otázku, zda s námi bude soutěžit i nadále, odpovídá rozhodně: „Samozřejmě!“ A když se ho zeptáme, co by vzkázal ostatním soutěžícím, říká: „Myslím, že by to měli zkusit i jiní a uvidí, že mohou dosáhnout toho, o čem se jim ani nesnilo!“ I on pochyboval a nevěřil, ale nyní, když se jeho sen stal realitou, vzpomíná: „Jednou mi od vás přišel dopis, ve kterém píšete, že minulý výherce byl z Prahy a že jsem teď na řadě já! Jak to jen ten pan Sassmann mohl předpovědět? Tak že ho zdravím!“