Výherci soutěže o 15 zahrádkářských průvodců
Výherci soutěže o 15 zahrádkářských průvodců
Výherci 5. kola soutěže
- Jana Metlíková, Dub nad Moravou
- Milan Pulchart, Třebívlice
- Marie Krčíková, Uhlířské Janovice
Správné odpovědi - 5. kolo:
1. Pěstované rostliny spotřebují ke svému růstu mnoho dusíku. Existují ale i rostliny z čeledi bobovitých, které jej nejenže nespotřebovávají, ale dokonce půdu dusíkem obohacují, pokud v ní ponecháme jejich kořeny. Jak je to možné? a) Díky bakteriím žijícím v kořenových hlízkách dovedou tyto rostliny poutat vzdušný dusík.; 2. Zahrádkáři občas nemají krtky v lásce, neboť tito pilní vládci podzemí neustále vytvářejí krtiny. Zároveň však krtci zahradě prospívají, protože: b) Krtci likvidují přemnožený hmyz, který lapají do svých chodeb jako do pastí, jejich chodby také provzdušňují půdu.
Výherci 4. kola soutěže
- Miluše Šafránková, Hodonín
- Beata Bláhová, Opava
- Svatava Rohlíčková, Opočnice
Správné odpovědi - 4. kolo:
1. Topinambur hlíznatý čili slunečnice topinambur je: b) druh slunečnice s menšími květy a jedlou a zdravou hlízou, přínosnou i pro diabetiky; 2. Mezi přirozené nepřátele plzáka španělského, slimáka který každoročně útočí na naše zeleninové záhonky patří: a) ježci, ropuchy, ještěrky, slepýši, užovky, rejsci
Výherci 3. kola soutěže
- Božena Pálinkášová, Karviná - Nové Město
- Václav Kukla, Vroutek
- Miluše Fišerová, Dobříš
Správné odpovědi - 3. kolo:
1. Vypěstovat si vlastní česnek není těžké. Jak hluboko však stroužky sázet? c) Hloubku výsadby je vhodné přizpůsobit kvalitě půdy – v dobré může ven vyčnívat polovina stroužku, v těžké a vlhké ještě větší část, v suché jen špička.; 2. Zlatoočka je: b) Hmyz s velkými síťovanými křídly, který se živí mšicemi a na zahradě nám proto velmi pomáhá.
Výherci 2. kola soutěže
- Jiří Heinrich, Telnice u Brna
- Josef Kudělka, Nový Jičín
- Ivan Chromý, Praha 10
Správné odpovědi - 2. kolo:
1. Díky různým metodám množení rostlin můžeme z jednoho keře zdarma získat mnoho dalších. Zajímavou a efektivní metodou je například hřížení. Jedná se o: a) Zakořeňování ohnuté větvičky keře v zemi, nebo při využití pomůcek dokonce i ve vzduchu. Větev je spojená s mateřskou rostlinou až do doby, než nová sazenice zakoření.; 2. Bez opylování by neplodily ovocné stromy ani keře a úrodu by nám nepřinesla ani mnohá plodová zelenina. Komu za opylování květů vděčíme? a) Z největší části včelám medonosným, ale i včelám samotářkám, čmelákům, motýlům a v malé míře dokonce i mouchám či broukům.
Výherci 1. kola soutěže
- Irena Sladká, Domažlice
- Soňa Vrabcová, Praha 4
- Jaroslav Korpáš, Stráž pod Ralskem
Správné odpovědi - 1. kolo:
1. Které popínavé dřeviny nepotřebují oporu, neboť se i k rovné zdi přichytí samy? b) loubinec neboli přísavník, břečťan, hortenzie řapíkatá; 2. Lebeda zahradní je: b) listová zelenina